Jakie czynniki brać pod uwagę, wybierając mieszkanie? Sprawdź nasze rady!
Zastanawiasz się, jak wybrać mieszkanie? Jakie kupić mieszkanie – czy z rynku pierwotnego, czy może wtórnego, o jakiej powierzchni, w centrum miasta czy na peryferiach? Jest całe mnóstwo czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze własnego M. W tym artykule omówimy najważniejsze z nich, które pomogą Ci dowiedzieć się, w jakie mieszkania warto inwestować.
Sprawdź nasz poradnik dla przyszłych właścicieli nieruchomości!
Jakie kupić mieszkanie – rynek pierwotny czy wtórny?
Wybór mieszkania dobrze jest zacząć od researchu rynku nieruchomości. Przeglądając oferty, możemy natrafić zarówno na mieszkania już urządzone, jak i w stanie deweloperskim, do własnej aranżacji. Każda z tych opcji ma swoje zalety, zatem warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na konkretny lokal.
Mieszkania z rynku pierwotnego
Mieszkania z rynku pierwotnego są zwykle oddawane w stanie deweloperskim – co to oznacza? Pod tym pojęciem kryje się przestrzeń gotowa do dalszego urządzania oraz wykańczania przez przyszłych właścicieli. Mieszkania z rynku pierwotnego mają wykonane wylewki, ściany (zwykle zagruntowane), gniazdka oraz posiada zamontowane wszystkie niezbędne instalacje.
Zalet takich mieszkań jest mnóstwo: są one tańsze od lokali z rynku wtórnego, nowocześniejsze, najczęściej powstają na nowych osiedlach, które są wyposażone w niezbędne udogodnienia (windy, monitoring, garaże podziemne). Jednak najważniejsza zaleta to możliwość urządzenia pomieszczeń według własnego gustu!
Mieszkania z rynku wtórnego
Inną opcją są mieszkania z rynku wtórnego, sprzedawane przez prywatnych właścicieli. Wybierając takie M, zyskujemy już urządzone pomieszczenia, co jednak wiąże się z wyższą ceną, zwłaszcza wtedy, gdy mieszkanie jest wykończone w wysokim standardzie. Zalety? Mieszkania z rynku wtórnego to przeważnie stare budownictwo, zlokalizowane w centrum miasta – co dla niektórych jest dużą wartością. Do takiego mieszkania możemy wprowadzić się od razu, nie czekając na zakończenie prac wykończeniowych.
Jak wybrać mieszkanie pod względem lokalizacji?
Jakie kupić mieszkanie pod kątem lokalizacji? Czy lepiej inwestować w M bliżej śródmieścia, czy też wybrać spokojne, peryferyjne osiedla czy wręcz lokalizacje poza granicami miasta? Ta ostatnia opcja zwykle jest najtańsza, jednak może się okazać, że na przedmieściach brakuje podstawowej infrastruktury (typu sklepy, szkoły, restauracje, opieka medyczna). Natomiast jeśli cenimy sobie ciszę i spokój, mieszkanie na osiedlu z dala od centrum będzie doskonałym wyborem.
Co przemawia za wyborem lokalu w centrum miasta? Szeroki dostęp do lokali usługowych, gabinetów lekarskich, rozbudowana komunikacja miejska — to tylko kilka zalet mieszkań w śródmieściu. Przeszkadzać może natomiast gwar i hałas, zwłaszcza jeśli budynek jest zlokalizowany w pobliżu ruchliwej drogi lub knajp.
Jaki metraż mieszkania wybrać?
Jaki metraż mieszkania wybrać? Ilość metrów kwadratowych zazwyczaj dobieramy pod liczbę osób, które będą zamieszkiwać nieruchomość. Singlom wystarczy niewielka kawalerka, parom — dwupokojowe mieszkanie. Rodzina 2+1 pomieści się w trzypokojowym mieszkaniu. Większym rodzinom wygodniej będzie w coraz popularniejszych ostatnio domach-bliźniakach lub szeregówkach.
Jakie mieszkanie najlepiej kupić pod wynajem?
W jakie mieszkania warto inwestować, jeśli chcemy je wynajmować? Nie zawsze kupujemy mieszkanie dla siebie — nieruchomości to przecież jedne z najbardziej opłacalnych inwestycji! Wybierając lokal pod wynajem, dobrze jest kierować się kilkoma zasadami:
- lokalizacja – im bliżej centrum, tym lepiej (wynajmujący to zwykle ludzie młodzi, studenci, którym zależy na bliskiej odległości od uczelni),
- komunikacja miejska – dostęp do niej jest sporym atutem, na który zwracają uwagę wynajmujący,
- nieprzechodnie pokoje – mieszkania często wynajmuje kilka osób, a każdemu przecież zależy na odrobinie prywatności,
- standard wykończenia – im wyższy, tym większa szansa na chętnych do zamieszkania.
Jakie mieszkanie warto kupić – zwróć na to uwagę!
Jakie kupić mieszkanie – na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze M? Oto kilka dodatkowych czynników, które zależą od naszych indywidualnych preferencji:
- rodzaj budynku (blok, apartamentowiec, zabudowa szeregowa)
- piętro
- miejsce wypoczynku (balkon, taras czy ogród)
- zieleń urządzona na osiedlu
- cena za m2 mieszkania
Jak wybrać mieszkanie – podsumowanie
Wiemy już, że wybór nieruchomości to poważna decyzja, którą dobrze jest podjąć po dokładnym przemyśleniu naszych potrzeb. Jeśli interesują Cię nowoczesne mieszkania w stolicy Dolnego Śląska, sprawdź nasze apartamenty Wrocław – nieruchomości dla wielbicieli luksusu. Quorum Apartments to mieszkania bardzo wysokim standardzie, zlokalizowane w sercu Wrocławia. To od Ciebie zależy, czy wybierzesz lokal w stanie deweloperskim, czy też wykończony pod klucz — oferujemy obie mozliwości.
Wysokie, dobrze doświetlone mieszkania, panoramiczne widoki i bezpośredni dostęp do stref relaksu — jeśli o tym właśnie marzysz, Quorum Apartments to oferta dla Ciebie!